Para Talent Development 2009

2009 Para Talent Spotting winners

Chris Porterfield and Dr Eva-Maria Bachinger were the judges for the 2009 Para-Equestrian Dressage Talent Spotting, held at Vale View Equestrian Centre, Leics, 21-22 February.

The British Dressage Supporters Club (BDSC) kindly supported the weekend and Sue and Michael Murphy generously donated the trophies.

Riders aged over 26

Katja Wesson – 90.27%
Received a £200 PDTT training voucher, £50 Worshipful Company of Saddlers voucher and the Senior Talent Spotting winner’s trophy
Trainer: Jo Graham

Julie Blanchard – 88.27%
Received a £100 PDTT training voucher, £40 Worshipful Company of Saddlers voucher.
Trainers: Laura Fry and Hannah Esberger-Shepherd

Isabel Widdowson – 86.07%
Received a £50
PDTT training voucher

 

16-25 years

Alicia Griffiths – 90.20%
Received a £200 PDTT training voucher, £50 Worshipful Company of Saddlers and the Young Riders’ winner’s trophy
Trainer: Michel Assouline

Kristina Keefe – 80.73%
Received a £100 PDTT training voucher

Ben Carr – 70.07%
Received a £50 PDTT training voucher and won the £100 training grant from the BDSC

 

10-15 years

Lauren Rathbone – 81%
Received a £200 PDTT training voucher, £40 Worshipful Company of Saddlers voucher and the Junior Talent Spotting winner’s trophy

Oliver Bates – 77.40%
Received a £100 PDTT training voucher

Mari Durward-Akhurst – 75.47%
Received a £50 PDTT training voucher

 

The PDTT Coaches trophies:

Jo Graham, Michel Assouline and Hannah Esberger-Shepherd

 

BD PE DRESSAGE TALENT SPOTTING
@ VALE VIEW, LEICESTERSHIRE

Saturday 21 February 2009 – Over 26

Name Horse Region Grade Class Mark Score Place
Katja Wesson Sundahlie North Yorks IV 1 135.4 90.27% 1
Julie Blanchard Remus East Yorks IV 1 132.4 88.27% 2
Isabel Widdowson Annabelle Nottingham IV 1 129.1 86.07% 3
Sarah McPhee George Lancs IV 1 128.6 85.73% 4
Alison Moore World of Dreams Shrops Ib 1 127.8 85.20% 5
Marian Coutts Coedllyfn Charmer Stockton on Tees IV 1 125.7 83.80% 6
Rowan Caley George Isle Of Man II 1 122.7 81.80% 7
Britta Francis Harry’s Game Keeper North Somerset III 1 110.9 73.93% 8
Karen Bostock Rossini West Yorks III 1 110.4 73.60% 9
Deborah Clayton-Lee Fernie South Yorks IV 1 110.3 73.53% 10
Paul Kitchingman Flossie Leeds II 1 102.9 68.60% 11
Deborah Marks Donnershweer Bedfordshire IV 1 102.6 68.40% 12
Kate Taylor Primrose Bedfordshire IV 1 80.9 53.93% 13

Sunday 22 February 2009 – 16-25 years

Name
Horse Region Grade Class Mark Score Place
Alicia Griffiths Evensong Bristol III 2 135.3 90.20%  
Kristina Keefe Together Glos IV 2 121.1 80.73%  
Ben Carr DHI Killian Retto Suffolk IV 2 118.6 79.07%  
Christine Durrance Penny Tiptoes Leics III 2 115.3 76.87%  
Amy Franks Patrick West Yorks IV 2 114.9 76.60%  
Sarah Field Penny Tiptoes Leics Ia 2 112.9 75.27%  
Toby Bevins Askan Van Overis Wilts III 2 111.9 74.60%  
Wing Bo Chan Strathmore Moss Surrey IV 2 100.8 67.20%  

Sunday 22 February 2009 – 10-15 years

Name Horse Region Grade Class Mark Score Place
Lauren Rathbone Top Honours Sheffield IV 3 121.5 81.00%  
Oliver Bates Tommy Tickle East Yorks IV 3 116.1 77.40%  
Mari Durward-Akhurst Miss Daisy III Herts III 3 113.2 75.47%  
Ashleigh Jones Desert Red Storm West Mids II 3 107.7 71.80%  
Matthew Dalley